Kafo

 • Kafo nedir ? Diz, ayak bileği, ayak ortezi, uygun hizalamayı koruyarak ve hareketi kontrol ederek dizdeki ve alt ekstremitedeki dengesizlikleri kontrol etmek için kullanılan bir alt ekstremite ortezidir.
 • “Diz, ayak bileği, ayak ortezi”, bir ortez türünün adıdır ve “knee ankle foot orthosis” (diz ayak bileği ortezleri) kısaltmasıdır. Diz, ayak bileği, ayak ortezi, bacaklarda hareket veya duruş problemleri olan kişilere destek sağlamak için kullanılan bir tıbbi aygıttır.
 • Diz, ayak bileği, ayak ortezi, dizden ayak bileğine kadar uzanan bir metal veya plastik çerçeve ile yapılır ve bu çerçeve, bacağın hareketini kısıtlayarak veya destekleyerek düzgün bir şekilde yürümesini sağlar. Bazı diz, ayak bileği, ayak ortezilar, ayak bileği hareketini kontrol etmek için ayak bileği ekleminin çevresine sarılır ve bu şekilde ayak bileği hareketi kontrol edilebilir.
 • Diz, ayak bileği, ayak ortezilar, birçok farklı durumda kullanılır. Örneğin, kas zayıflığı veya felç nedeniyle bacaklarını kontrol edemeyen kişilerde, diz veya ayak bileği ekleminde kısıtlama veya deformite olan kişilerde, omurilik yaralanmaları sonrası felç olan kişilerde kullanılabilir. Diz, ayak bileği, ayak ortezilar, fizyoterapist veya rehabilitasyon uzmanı tarafından önerilir ve bireysel ihtiyaçlara göre özel olarak tasarlanır.
 • Dizin aşırı gerilmesi, kas zayıflığı veya felç gibi nedenlerden dolayı kullanılabilir. Bir kişinin bir diz, ayak bileği, ayak ortezi kullanmasının birçok farklı nedeni olabileceğinden protez ve ortez kiliniğimizde uzmanlarımız tarafından ihitiyaça göre değerlendirilerek kişiye özel ölçü alınarak diz, ayak bileği, ayak ortezi uygulaması yapılır.

Kafo Çeşitleri

 • Kafo çeşitleri ? Diz, ayak bileği, ayak ortezinin bir çok(eklemli kafohkafopkafo) tasarımı vardır.Kliniğimizde en uygun tasarım en kaliteli malzeme ile yapılır. Bacaktaki zayıf kasları desteklemek için ayakbilek ve dizi içine alan bir uzun yürüme cihazıdır. Uzun bacak yürüme cihazından beklenen kişinin yürümesinin bağımsız, emniyetli ve eklemde aşırı yüklenmeye izin vermeyecek şekilde en az enerji harcanarak sağlanmasıdır.

Diz, ayak bileği, ayak ortezilar, ihtiyaçlarına ve kullanım amaçlarına göre farklı çeşitlerde tasarlanabilir. Aşağıda, yaygın diz, ayak bileği, ayak ortezi çeşitlerinin bazıları verilmiştir:

 1. Solid Ankle Kafo (SAFO): Ayak bileği hareketini tamamen engelleyen ve yalnızca dizden aşağıya destek sağlayan bir diz, ayak bileği, ayak ortezi türüdür. SAFO, özellikle kas zayıflığı veya felç nedeniyle ayak bileği kontrolü olmayan kişilerde kullanılır.

 2. Articulated Ankle Kafo (AAFO): Ayak bileği hareketini kontrol etmek için ayak bileği ekleminin çevresinde menteşeli bir mekanizma bulunan diz, ayak bileği, ayak ortezi türüdür. AAFO, ayak bileği hareketini sınırlayan bir durumun yanı sıra, bacakta kas zayıflığı veya felç olan kişilerde de kullanılabilir.

 3. Supra-Malleolar Orthosis (SMO): Ayak bileği ekleminin hemen üstünden başlayan ve ayak bileği hareketini sınırlayan bir diz, ayak bileği, ayak ortezi türüdür. SMO, ayak bileği desteklemek ve düzgün yürümeyi sağlamak için kullanılır.

 4. Knee-Ankle-Foot-Orthosis with Hip Joint (KAFOH): Diz, ayak bileği ve ayak desteğinin yanı sıra kalça eklemi desteği de sağlayan bir diz, ayak bileği, ayak ortezi türüdür. KAFOH, özellikle omurilik yaralanması veya omurga deformitesi gibi durumlarda kullanılır.

 5. Hinged Knee Orthosis (HKO): Diz ekleminin hareketini sınırlayan ve kontrol eden bir diz, ayak bileği, ayak ortezi türüdür. HKO, diz yaralanmaları veya cerrahisi sonrası destek sağlamak için kullanılır.

Bu sadece yaygın diz, ayak bileği, ayak ortezi çeşitlerinden bazılarıdır. Diz, ayak bileği, ayak ortezilar, kişinin ihtiyaçlarına göre özel olarak tasarlanabilir ve farklı malzemelerden yapılabilir.

Kafo Nasıl Kullanılır?

Kafo nasıl kullanılır ? Diz, ayak bileği, ayak ortezi ağırlıkları 2-5 kilo arasında değişkenlik gösterip üretim çeşidine göre değişir. Çok fazla çeşidi olmakla birlikte daha çok protez teknisyeni tavsiyesi ile kişisel üretimi yaygındır. Ağırlık, kişiselleştirilmiş detaylar ve üretilirken kullanılan ana materyal çeşidine göre diz, ayak bileği, ayak ortezi fiyatları değişkenlik gösterir.

Diz, ayak bileği, ayak ortezi fiyatları; Diz, ayak bileği, ayak ortezin,n çeşidine, kullanım alanına ve kalitesine göre farklılık göstermektedir. Çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılan bu kafo fiyatları genellikle kişiye özel yapıldığından değişim göstermektedir.

Kafo Çeşitleri

Diz, ayak bileği, ayak ortezi; hastalık, kaza veya doğuştan gelen hastalıklar sebebi ile bacağını hissedemeyen veya kontrolünü sağlayamayan her yaştan hasta için kişiye özel olarak üretilebilen medikal bir tedavi aracıdır. Diz, ayak bileği, ayak ortezi özellikleri aşağıdaki gibi sıralanabilir:

 • Diz, ayak bileği, ayak orteziler ayak bileğini 90 dereceye, dizi ise 180 dereceye sabitleyebilir. Aynı zamanda gerekli hareketleri de sağlayabilir.
 • Diz, ayak bileği, ayak ortezinin temel amacı, diz, ayak bileği, ayak orteziyi kullanacak hasta kişinin, günlük kişisel aktivitelerini kendi başına yapabilmesi ve kimseden yardım almadan hayatına devam edebilmesidir.
 • Diz, ayak bileği, ayak ortezi, hasta olan kişilere, rahat bir şekilde diz ve bilek kullanımı sağladığı için yürüme ve hareketlenme gibi aktivitelerin yapılabilmesini sağlar.
 • Hastalık sebebi ile bacağı kullanamayan hastanın his kaybını ve bacağın işlevini tamamen yitirmemesi için de fayda sağlar.
 • Doku, kemik ve eklem yaralanmalarında da iyileşmeye yardımcı olur ve sonrasında yaşanabilecek komplikasyonların önüne geçilmesinde önemli bir rol oynar.

Diz, ayak bileği, ayak orteziler sabit tutma amaçlı, yürüme amaçlı, kontraktür amaçlı olmak üzere fonksiyonlarına göre üçe ayrılır. Hasta olan kişiye özel olarak ve tedavisinde kullanılmak üzere doğru diz, ayak bileği, ayak ortezi seçilmeli ve kullanılmalıdır. Yanlış diz, ayak bileği, ayak orteziler istenen sonucu vermeyecektir. Bu nedenle ürünün kullanım amacı doğrultusunda güvenilir bir markadan alışveriş yapmanız tavsiye edilir. 

Kafo Fiyatları

Kafo fiyatları ve ”kafo çeşitleri hastanın ayak durumuna göre değişen bir durumdur. 

PKafo Nedir?

PKafo nedir ? Ayak bileği ekleminde planlar fleksiyon yönündeki deformiteleri, diz ekleminde fleksiyon yönündeki deformiteleri engellemek amacıyla kullanılan istirahat moldudur.

HKafo Nedir?

HKafo nedir ? Afo’lar diz eklemini de içine alacak şekilde uzatılırsa ”Diz, ayak bileği, ayak ortezi, kalça eklemini de kapsayacak şekilde yapılırsa diz, ayak bileği, ayak ortezi olarak adlandırılır. Kalça ekleminde stabilizasyonu sağlamak ve rotasyonu kontrol etmek amacıyla kullanılır. Diz, ayak bileği, ayak ortezilerin kalça eklemi ve bel kemeri ilave edilmiş şeklidir. Ayak, diz ve kalça ekleminin aktif olarak kontrol edilemediği durumlarda uygulanır.

Eklemli Kafo Nedir?

Eklemli Kafo Nedir ? Dizin fleksion, ekstansion kontraktörlerinde rehabilitasyon tedavisini desteklemek amacıyla kullanılır.

Kafo Ortezi Nedir?

Kafo ortezi nedir ? Pafo‘dan farklı olarak diz ekleminide içine alır. Hiperekstansiyon ve fleksiyon kontraktründe kullanılır. Çıkmalı pkafo olarak adlandırılan hem afo hem pkafo olarak kullanımı olan ortez çeşidi de vardır. Uyluk, diz, ayak bileği ve ayağı içine alan bacaklarında zayıflığı olup ayakta durmakta ve yürümekte zorluk çeken hastalarda kullanılır. Diz, eklemli veya eklemsiz olabilir.

Kalçayı da içine alan HKAFO,  resiprokal yürüme ortezi, twisters gibi diğerlerine nazaran daha az kullanılsa da doğru yerde kullanıldığı zaman etkili olan bir takım alt ekstremite ortezleri vardır.Ayrıca gövde problemlerinde gövdeyi destekleyen ve pelvise göre düzgün duruşunu sağlayan ve gövdeyi ceket gibi saran yumuşak veya sert farklı malzemelerden yapılan gövde ortezleri vardır. Diz, ayak bileği, ayak ortezi (Knee Ankle Foot Orthotis), ayak, ayak bileği, ve dizi içine alan alt ekstremite ortezidir. Ayak bileğinde ve dizde meydana gelen kontrol kaybı, hareket yetersizliği gibi herhangi bir nedenden meydana gelen rahatsızlıklar sonucunda kullanımı önerilen bir ortezdir.

Diz, ayak bileği, ayak ortezi, ayak bileğinde ve dizde stabilizasyonu sağlar, ağrıların azalmasına yardımcı olarak rahatsızlıklar için rahatlatıcı etkisi olduğundan dolayı kullanımı önerilir. Diz ve ayak bileğinin nötral pozisyonunu korur. Alt ekstremite ortezleri içerisinde sınıflandırılan bu ortez, rahatsızlık yaşayan kişinin yaşam kalitesinin yükselmesi ve tedavisinde yardımcı olması yönünde tasarlanmıştır. Kişiye özel olarak üretirilir. Ortezin boyutları kişinin fiziksel özelliklerine göre değişkenlik göstermektedir. Afo diz, ayak bileği, ayak ortezi  ayak bileği ve diz problemlerinde sıklıkla önerilir.

Ortezler, kişinin yaşam kalitesini arttıran cihazlardır. Kullanacak kişinin hastalığına uygun ölçü ve provalı olarak üretilir. Kişinin iskelet rahatsızlıkları ya da geçici oluşan sakatlanmalarda tedaviye yönelik tercih edilir. Rehabilitasyona yönelik kullanıldığı gibi ortezlerin birçoğu ömür boyu kullanım için uygulanır. Çeşitli sebeplerle oluşan sakatlanmalar insanın yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.  Bu durumlarda kişinin yaşantısını daha rahat şekilde sürdürmesini sağlayacak olan ortezlere ihtiyaçları son derece fazladır. Bu ortezlerle işe gidip, günlük yaşamını rahatlıkla idame ettirebilir.

Gönder
Scan the code
Merhaba
ProvitalProtez'e hoşgeldiniz