Diz Altı Protez Bacak Çeşitleri Ve Aktif Vakum Protezler

Diz altı protezler, farklı nedenlerden dolayı bacağın diz altı kısımdan kesilmesi durumunda uygulanan yapay uzuvdur. Hastalar diz altı veya diz üstü protezlere ihtiyaç duyarlar. Diz altı protez bacak birçok çeşide sahiptir. Günümüzde iki farklı tip diz altı protez bacak çeşidi daha çok kullanılmaktadır.

Diz Altı Protez

Bunlar aktif vakum düzenekli diz altı protez bacak cinsi ve pin sistem düzenekli diz altı protez bacak uygulamasıdır. Gelişen son teknoloji ile birlikte aktif vakum diz altı protezler ayak sistemi, yaptığı vakum süspansiyonu ile birlikte hastaya daha konforlu ve güvenilir bir yürüyüş sunuyor.

En İyi Diz Altı Protez

En iyi diz altı protez çeşitleri basit sistemli ve gelişmiş sistemli protezlerden oluşmaktadır. Protez bacak diz altı protezler ayak ve diz üstü protez ayak olmak üzere ikiye ayrılır. Bunlar;

 

 • Aktif vakum düzenekli protez bacak
 • Pin sistem düzenekli protez bacak
 
provitalprotez protez bacak

Diz Altı Protez Bacak

 • Öncelikle protez bacak takılabilmesi için bacağın proteze uygun olması gerekir. Bacağı proteze uygun olan hastaların aktif vakum protez tercih etmelerini önermekteyiz. Aktif vakum sistemli diz altı protez bacak hastaya daha yüksek konfor ve özel olarak daha rahat bir yürüyüş sağlamaktadır. 
 • Bir diğer diz altı protez bacak çeşidi de pin sistemli diz altı protezidir. Pin sistemli diz altı protezi pasif vakum sistemli ve kilit sistemli diz altı protezi olarak da adlandırılanilir.
 • Diz altı protezlere ihtiyaç duyan hastalarda, karbon ayağı bir diğer önemli etken olarak ele alabiliriz. Bu çeşit bir protez ayak modülü, aktif vakum bir protez ile oldukça uyumlu çalışmaktadır.
 • Aktif vakum protez soketlerinin içine silikon liner, Pin sistemli protez soketlerinde ise silikon liner pin kullanılır. Soketler kişiye özel olarak yapılmaktadır.
provitalprotez protez bacak
provitalprotez protez bacak

Diz Altı Protez Fiyatları

Protez bacak fiyatları 13.000 tl ile 500.000 tl arasında değişen bir fiyata sahiptir. Günümüzde ne yazık ki artan kur ücretleri nedeniyle protez bacak ücretleri artmıştır.

Protez firmalarının amacı hastalara doğru bilgi ve ürün vermektir. Diz altı protez fiyatlarını değiştiren faktörler, protez ayak da istenen durumlara göre değişiklik gösterir. Bunlar;

 • Protezin markası
 • Bacağın durumu
 • Kullanıcının istekleri
 • Soketin kalitesi
 • Silikon liner markası
provitalprotez protez bacak

Protez Ayak Diz Altı

Günümüzde en kaliteli protez bacaklar mikroişlemcili protez bacaklardır. Mikroişlemcili düzenekli protez bacakları hidrolik düzenekli protez bacaklar takip ederler. Fakat bunlar dışında kalan mekanik düzenekli protez bacaklar da bir kişinin aktif yaşam hayatına sorunsuz bir şekilde devam etmesini sağlar.Mekanik düzenekli protez bacakların, mikroişlemcili düzenekli protez bacak ve hidrolik düzenekli protez bacaklara göre hareket genişliği daha kısıtlıdır fakat temel görevlerini yerine getirme açısından herhangi bir sorunu yoktur.

Diz Altı Protez Bacak Takılırken Nelere Dikkat Edilir?

Diz altı protezler takılmadan önce belirli bir fizik tedavi süreci vardır. Hasta fizik tedavisini aldıktan sonra güdükte de herhangi bir sorun yoksa protez ayak takılması işlemine geçilebilir. Protez ayak takılmadan önce gerekli ölçüler alınır ve protez ayak bu ölçülere göre oluşturulur.Diz altı protezler hastanın bacağına takılarak deneme yürüyüşleri yaptırılır ve herhangi bir sorun olup olmadığı gözlenir. Genellikle protez ayak uygulamalarında herhangi bir sorun çıkmaz ve kullanıcı protez bacağı ile birlikte hayatına yaşam standartlarına uygun bir şekilde devam edebilir.

Diz Altı Protez Bacak Markaları Hangileridir?

Protez bacakların birden çok cinsi ve markası bulunmaktadır. Bu markalarda ithal olanların yanı sıra yerli markalarda vardır. Özellikle son yıllarda yerli üretim protez ayaklar oldukça kaliteli üretilmekte ve kullanıcı açısından güvenli sonuçlar vermektedir. Diz altı protezler markaları şu şekildedir;

 1. Össur
 2. Ottobock
 3. Ortotek
 4. Bionest

Bu markalar özellikle ülkemizde kullanılan ve protez bacak da en iyi sonuçları veren firmalardır. Tabiki kullanıcının da hangi tür bir protez bacağı istediği ve protez ayakdan ne beklediği oldukça önemlidir. Bu durum için önce protez bacak kullanıcısının fikirleri dinlenir ve uzmanlar tarafından kendisine en uygun protezin ne olacağına dair bir karar verilir.

Diz Altı Protez Soketi

Soket, güdük ile protez bacağın birleşmesi için kişiye özel olarak yapılan bir üründür.Hastanın güdük ölçüleri alınarak kişiye özel olarak üretilen soket, protez bacağa monte edilerek hastanın güdüğüne geçirilir. Soketin farklı türleri mevcuttur fakat son yıllarda karbon soket talepleri oldukça fazla bir şekilde artmıştır. Karbon soketin tercih edilme sebebi ise hafif, kuvvetli, kırılmaya karşı dirençli ve en önemli özellik olarak kozmetik açıdan oldukça estetik olmasıdır.

Karbon Soket

Karbon soket, hastanın bacaktan geriye kalan güdüğün dışını saran kısımdır. Karbon soket olmadan protez bacak mekanizması ile güdük birleştirilemez. Karbon oldukça hafif ve çok güçlü bir malzemedir. Son yıllarda karbon soket hastalar tarafından bu sebeple çok tercih edilmektedir. Karbon soket tercihinin bir diğer sebebi ise kozmetik açıdan oldukça şık durmasıdır. Diz altı protezlerın haricindeki kullanılması gereken tek ürün olan silikon liner güdüğe giydirilerek derinin karbon soket de tahriş olmasını engeller.

 
Deneme Soketi

Deneme soketi, ilk kez protez uygulanacak kişilere veya soketini yenileyecek kişilere uygulanan üründür. Kalıcı karbon soket dökmeden önce deneme soketi ile hastanın proteze alışması sağlanır ve hastaya belirli bir süre (ortalama 1 ay) bu soket ile yaşamına devam etmesi önerilir. Burada gözlemlenecek olan şey güdüğün sokete uyumudur. Eğer güdükte bir sorun varsa kalıcı soketin yapımına geçilmeden müdahale edilir ve böylelikle kalıcı karbon soket, deneme soketindeki verilere göre sorunsuz bir şekilde yapılır.

Karbon Soket Hangi Sıklıkta Değiştirilmelidir?

Karbon soket değişim süresi hastadan hastaya göre değişir. Karbon soket değişimi genel olarak üç duruma bağlıdır.

 • Soket bakımı
 • Güdüğün zayıflaması
 • Güdüğün kilo alması

Karbon soketin bakımı çok önemlidir. Soketi her türlü aşınmadan ve zarardan koruması gereken kişi ise kullanıcıdır. Karbon soket özenli ve düzenli kullanıldığı takdirde ömrü uzar. Bir diğer durum güdüğün zayıflaması durumudur. Bu durum genellikle ilk kez diz altı protezler kullanan kişilerde görülür fakat uzun süre protez bacak kullanan kişiler de de bu durum gözlenebilir. Bu tip durumlarda karbon soket değişimi mecburidir.

 • Bir diğer ve son durum ise güdüğün şişmesi durumudur.
 • Güdük soketin içinde kaldıkça ödem yapabilir böylelikle güdük kilo alır ve soketin sığmamaya başlar.
 • Sokete sığmayan güdükte yaralanmalar başlayabilir.
 • Bu durum da yine genellikle ilk kez diz altı protezler kullanan kişilerde görüldüğü gibi uzun süre protez bacak kullanan kişiler de de görülebilir.
 • Bu durumda da karbon soketin değişmesi şarttır.
Devlet(SGK) Diz Altı Protez Bacak Ücretini Ödüyormu?

Evet, Devlet Diz altı protezler belirli bir kısmını ödüyor. Protez firmalarının amacı hastalara doğru bilgi ve ürün vermektir. Ne yazık ki günümüzde bazı diz altı protezler firmaları özellikle ilk kez protez bacak yaptıracak hastalara protez bacak SGK ödemeleri hakkında veya hastanın hakkı olan silikon liner hakkında bilgi vermeyerek veya hiç araştırma yapmayan kişilere yüksek ücretler söyleyerek ve insanları ikna ederek, mağdur etmektedir. Bu yüzden hastalar maddi ve manevi mağdur olmamaları adına kendilerini en güvende hissettikleri protez kliniğinde protez ayak uygulaması yaptırmalıdır.

''SGK''

Vücut dışı protez ve ortezlerden Kurumca ödenen bedeller üzerinden, Kurumdan gelir ve aylık alanlar ile bakmakla yükümlü oldukları kişiler için %10, diğer kişiler için %20 oranında katılım payı alınır.
Ancak katılım payı tutarı vücut dışı protez veya ortezin alındığı tarihteki brüt asgarî ücretin yüzde yetmişbeşini geçemez. Yüzde yetmişbeşlik üst sınırın hesaplanmasında her bir protez ve ortez bağımsız olarak değerlendirilir.

Devlet(sgk) Diz altı Protez Bacak Ödemesi

Sgk protez bacak ödemelerinin bir kısmını yapmaktadır. Sgk, sigortalı çalışanlarda diz altı protezler ücretinin %20 emeklilerde ise %10’luk kısmını ödemektedir. Sgk protez bacak parası ödemelerini aşağıdaki tablomuzdan inceleyebilirsiniz.

SGK DİZ ALTI PROTEZ BACAK ÖDEMESİ
3.195 TL-12.075 TL ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR
SGK DİZ ÜSTÜ PROTEZ BACAK ÖDEMESİ
5.150 TL-60.000 TL ARASINDA DEĞİŞMEKTEDİR
Aktif Vakum Sistemli Diz altı Protez Ayak Nedir?

Aktif vakum düzenekli protez ayak, valf sistemi ile proteze vakum yaptırarak güdüğün soketi sorunsuz ve güvenli bir şekilde oturmasını sağlayan diz altı protezler bacak cinsidir. Aktif vakum diz altı protezler bacak yaptığı vakum sayesinde güdük ile soket uyumunu güçlendirerek ters hareketleri ve düşme riskini ortadan kaldırmasıdır. Aktif vakum protez bacak vücut hareketlerinin sinyallerini alarak buna uygun hareket eden diz altı protez ayak çeşididir.

Diz Altı Protez Yapımı

Protez bacak yapımı oldukça özveri isteyen bir iştir. Diz altı protezler yapımının belirli aşamaları vardır. Bunlar;

 • İlk olarak hastanın güdüğü alçı sargı ile sarılır daha sonra alçı sargının içine toz alçı dökülerek güdüğün kalıbı ortaya çıkartılmış olur.
 • Kalıp hastanın güdüğüne göre işlenir.
 • Kalıba göre bir deneme soketi oluşturulur.
 • İstenilen protez bacak cinsi için sipariş verilir.
 • Protez ayak parçaları birbirine monte ediler.
 • Yapılan soket protez bacağa entegre edilir.
 • Protez bacak hastaya takılır ve belirli bir süre yürütülür.
 • Herhangi bir sorun olmaması durumunda kalıcı karbon soket yapılır.

Bütün bu işlemlerden sonra protez ayak hastanın güdüğüne takılır ve protez bacak yapım süreci tamamlanmış olur. Fakat diz altı protezler uygulaması yapıldıktan sonra hasta ile mutlaka irtibat halinde kalınır.  

Diz Altı Protez Bacak Ameliyattan Ne Kadar Süre Sonra Uygulanır?

Amputasyon sonrası gelişen veya gelişebilecek komplikasyonlar nedeniyle diz altı protezler için acele edilmemelidir. Hasta öncelikle doktor ve fizyoterapist kontrolünde gerekli uygulamaları yaptıktan sonra protez ayağı düşünmelidir. Genel olarak protez bacak uygulamaları amputasyondan 3 ay sonra uygulanır. Fakat bu durum kişiden kişiye veya güdüğün durumuna göre değişkenlik gösterebilir.

Diz Altı Protez Bacak Ücretlerini Etkileyen Faktörler

Protez bacak ücretleri hastaların isteklerine göre değişen bir durumdur. Bazı kişiler çok özellikli diz altı protezler tercih etmek isterken, bazı kişiler ise sadece günlük yaşantısı devam ettirebileceği bir protez bacağı tercih ederler. Diz altı protezler da özellik ve kullanıcı isteği arttıkça doğru orantılı olarak fiyat da artmaktadır. Protez ayağın fiyatlarını artıran etkenler;

 • Protez bacağın markası
 • Protez ayağın modeli
 • Seçilen karbon ayak
 • Soketin karbon olması
 • İstenen silikon liner
 • Hastanın güdük durumu
Aktif Vakum Diz Altı Protez Bacak Ne Kadar Sürede Yapılır?

Aktif vakum protez ayağın yapım süresi ortalama 1 haftadır. Fakat yukarıdaki yazımızda belirttiğimiz gibi protez bacağın güdüğe daha uyumlu hale gelebilmesi adına hastaların deneme soketi ile belirli bir süre yaşamaları gerekmektedir. Bu durum hastaya bildirilir ve kendisinin geri dönüşüne göre hareket edilir. Bu durumda diz altı protezler yapım süresi için 1 hafta ile 1 ay arasında bir süre diyebiliriz.

Diz Altı Protez Garanti Süresi

Genel olarak protez bacaklar 2 yıl garanti süresine sahiptirler. Garanti süresi bittikten sonra eğer diz altı protezlerk da bir sorun varsa protez bacağı yapan klinik ile irtibata geçilmelidir. Protez kliniği gerekli yerlere ulaşarak protez bacak garanti süresi hakkında bilgiler alır.

Uğur Şankul
Uğur Şankul
2023-08-02
Uzun yıllardır uzun yürüme cihazı kullanicisiyim yeni bir uzun yürüme cihazına ihtiyaç duydum ve internette arama yaparken PROVİTALPROTEZ klinigini gördüm ve kendileriyle tanıştım iyiki de tanismisim bana yaptiklari cihaz bu zamana kadar kullanmış olduğum tartışmasız en iyi cihaz oldu Provital protez ekibine özellikle Alpaslan bey,Mustafa bey ve Yusuf beye sonsuz şükranlarımı sunuyorum çok teşekkür ederim Provitalprotez
Aras Yaramaz
Aras Yaramaz
2023-07-29
Çok iyi mükkemmel provital proteze teşekkürler
İbrahim Eşmekaya
İbrahim Eşmekaya
2023-06-23
Mustafa Bey ile tanışmamız tesadüf eseri olmuştu.İyiki de tanışmışız.Gönül rahatlığıyla gelip her konuda kendisinden bilgi alabilirsiniz.Konusunda uzman ve deneyimli ekibi ile sorun çözüm odaklı güler yüzlü hizmet anlayışıyla hareket eden işletmeci.Protezimin yapım aşamasında her türlü yardımlarından dolayı kendisine teşekkür ederim.
ibrahim günaydın
ibrahim günaydın
2023-06-04
alanında uzman ve güler yüzlü çalışan arkadaşları ile herkese tavsiye edilebilinecek bir klinik. Başarılar dilerim.
Feruza Sultanova
Feruza Sultanova
2023-05-29
İlgi alakanız için teşekkür ederiz her şey mukemmel
Kerem Ali Kaya
Kerem Ali Kaya
2023-05-26
Provital protez ve ortez merkezinde protez bacak uygulaması hakkında öncesinde tüm bilgileri güler yüzlü şekilde aktardılar ve sonrasında protez bacağı teslim ettiler hiç sorun yaşamadık. Teşekkür ederim güler yüzlü iletişim kurduklarından dolayı
Anıl Haydar Işık
Anıl Haydar Işık
2023-05-25
Protez bacak konusundaki bilgi ve yardımları için provital protez ailesine teşekkür ederim.çok memnun kaldık, güler yüzlü ve kaliteli hizmetleri için ayrıca teşekkür ederim
Hakan Dereli
Hakan Dereli
2023-05-23
Doktor tavsiyesi ile Dafo yaptırmamız gerekiyordu Mustafa bey ve ekibi çok profesyonel şekilde Dafo ortezimizi teslim ettiler. Çok memnun kaldık. Provital protez ailesine çok teşekkür ediyorum
murat beşiroğlu
murat beşiroğlu
2023-05-18
Amcamın diz altı protezi icin Artvin Hopa dan geliyoruz 1300 km yol gelmemize değdi şuan da çok mutlu ve memnunuz özellikle Mustafa bey ve ProvitalProtez ekibine çok teşekkür ediyorum amcam şuan da yuruyor ve biz mutlu bir şekilde Artvine dönüyoruz.TEŞEKKÜRLER PROVİTALPROTEZ
Gökay Ozt
Gökay Ozt
2023-05-15
Provital klinikteki ilgi ve alakadan memnun oldum yapılan uzun yurume cihazım bugüne kadar yapılanların en iyisiydi Mustafa bey ve Alpaslan beye ilgi ve alakaları nedeniyle çok teşekkür ederim

İŞ ORTAKLARIMIZ

provitalprotez işbirliği
Gönder
Scan the code
Merhaba
ProvitalProtez'e hoşgeldiniz